Analysen inleds med en kvalificerad undersökning av strukturen i olika länders risker och likviditeten på den kommersiella fastighetsmarknaden samt en värdering av statusen för varje enskild fastighetsmarknadscykel.
Efter att ha fastslagit varje lands position i den pågående cykeln argumenterar rapporten för att investeringsklimatet på fastighetsmarknaden i det korta perspektivet beror på en kombination av fem faktorer – MAGIC.
MAGIC refererar på engelska till:
- Monetary policy (monetär policy)
- Aging & demographics (åldrande & demografi)
- Government fiscal policy (regeringens finanspolitik)
- Innovation and entrepreneurship (innovation och entreprenörskap)
- Competitiveness (konkurrensförmåga
Samtliga 15 länder (USA, Australien, Nederländerna, Kanada, Frankrike, Sverige, Hongkong, Tyskland, Singapore, Japan, Österrike, Spanien, Italien och Kina) har bedömts utifrån dessa fem kriterier. Sverige hamnar på fjärde plats i rankingen för 2013, vilket är en placering bättre jämfört med 2012. Sveriges placering i varje enskild kategori framgår av sidan 16 i den elektroniska versionen där de olika tabellerna kan klickas fram.
För att se hela rapporten, vänligen se bifogad fil.
Alice Breheny, medansvarig för Global Research vid TH Real Estate, säger: ”Vår bedömning av det globala investeringsklimatet för 2014 utgör grunden för investeringsstrategin för vår nyligen bildade organisation. Denna rapport erbjuder en beskrivning av vår rankingprocess och dess konklusioner för 2014.”
Martha Peyton, medansvarig för Global Research vid TH Real Estate, tillägger: ”Vi uppmuntrar inte fastighetsinvesterare att använda dessa resultat på ett dogmatiskt sätt för att stödja ja- eller nej-beslut. Snarare rekommenderar vi att använda dem som vi gör i expansiva processer där varje enskild faktor vägs in tillsammans med riskaptit, investeringshorisont och den nuvarande relativa avkastningen i varje enskilt land för varje specifik investeringsmöjlighet.”
