Profi Fastigheter förvärvar Handenterminalen

av Anders Enquist
853e8294819fe1dc_800x800ar

Handenterminalen

Fastigheten har ett utmärkt kommunikationsläge och är integrerad med Handens pendeltågsstation intill Haninge Centrum. Uthyrningsgraden uppgår till ca 70 procent.

– Vi är mycket glada över förvärvet av Handenterminalen och möjligheten att engagera oss i utvecklingsarbetet för Haninge Centrum. Med förvärvet stärker vi vårt kommersiella erbjudande i söderort ytterligare samtidigt som vi ser spännande utvecklingsmöjligheter för fastigheten på sikt, säger Thomas Sipos, VD Profi Fastigheter.

– Vi har precis startat upp nybyggnation av ett flertal bostadsetapper i Haninge som kommer att pågå under lång tid. På grund av vår omfattande satsning på nyproduktionen av bostäder i bl a Vegaområdet och centrala Haninge har vi tagit det strategiska beslutet att sälja den här kommersiella fastigheten, säger PG Sabel, VD Stena Fastigheter Stockholm.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...