Tillsammans med den kände trädgårdsmästaren John Taylor ger MKB tips och tricks till sina kunder för att de ska komma igång med odlingen. Man har samlat godbitarna i sju korta filmer fulla av inspiration så att det blir enkelt att komma igång med odling. Filmerna finns på www.mkbfastighet.se/odla
Bild: Tillsammans med den kände trädgårdsmästaren John Taylor ger MKB tips och tricks till sina kunder för att de ska komma igång med odlingen.
I filmerna berättar några av MKBs kunder hur en vanlig spann med potatis ger flera goda skördar till midsommar hur en chilliplanta ger smak till många rätter.
I april låter MKB foajén i Stadshuset bli en härlig plats för odlingsinspiration (August Palms plats 1, Malmö). Utställningen öppnar den 3 april. Öppet: mån-fre 8-16.30.
