Nordic Waterproofing Group, med huvudkontor i Höganäs, förvärvar det norska Nortett Bygg AS. Därmed stärker Nordic Waterproofing Group sin position på den nordiska marknaden.
Nordic Waterproofing Group tillverkar och distribuerar takmaterial och tätskikt till byggbranschen. Företaget har en stark ställning i Finland, Danmark och Sverige.
– Vi har länge önskat att stärka vår position i Norge och därmed bli en betydande aktör inom våra produktsegment för hela den nordiska marknaden, säger Mats Lindborg, VD i Nordic Waterproofing AB.
Nordic Waterproofing Group erbjuder kompletta tätskiktssystem för tak, vägg och grund. Genom förvärvet av Nortett kan man nu öka närvaron inom byggvaruhandeln, hus- och prefabindustrin samt försäljning till takentreprenörer inom gruppens produktområden.
– Marknaden är i en förändringsfas, och då är det viktigt för oss att ha en stark industriell ägare som kan bidra till en fortsatt tillväxt, samt försäkra våra kunder en trygg och lösningsorienterad leverantör, säger Petter Holth, VD i Nortett Bygg AS.
Förvärvet beräknas slutföras under andra kvartalet 2012, efter godkännande från Konkurrensmyndigheten.
För mer information, var vänlig kontakta:
Nordic Waterproofing AB: Mats Lindborg, VD.
Tel. 042 – 33 40 00
E-post: mats.lindborg@nordicwaterproofing.com
Nortett Bygg AS: Petter Holth, VD.
Tel. (+47) 69 83 34 40
E-post: petter.holth@nortett.no
