– I och med att Condeco skrivit kontrakt på sista serviceytan och Sweco utökat sin yta så är huset nu fullt, säger Katarina Wåhlin Alm landschef, NCC Property Development Sverige. Det känns som rekord i snabb uthyrning!
Fastigheten Skånegatan 1-3 har en total uthyrningsbar yta på cirka 20 000 kvadratmeter varav 1 600 kvadratmeter är serviceyta i entréplanet. Bland hyresgästerna finns Sweco, PwC, Fitness24Seven och Condeco. Under huset finns även ett garage som är öppet för allmänheten på kvällar och helger. Skånegatan 1-3 har ett utbud som är till för alla; både hyresgäster, boende i närområdet samt besökare. Området kring Ullevi har sett en kraftig förändring de senaste åren.
– Fastigheten är den tredje i raden av fastigheter som NCC utvecklar i Ulleviområdet. Först ut var Ullevi Park 1 under 2009. 2013 färdigställdes Ullevigatan 17-19 och 2015 färdigställs Skånegatan 1-3. Framgången i Göteborg bekräftar att vi erbjuder våra kunder de bästa produkterna och befäster vår position som ledande fastighetsutvecklare, säger Katarina Wåhlin Alm Sverigechef för NCC Property Development.
Ur kommunikationshänsyn är fastighetens läge utmärkt. Skånegatan 1-3 ligger intill Nya Ullevi, med promenadavstånd till Centralstationen. Både spårvagnar och bussar stannar i närheten. Fastigheten blir en GreenBuilding-fastighet och miljöcertifieras för målnivån Excellent enligt det internationella miljöcertifieringssystemet BREEAM. Det innebär bland annat stor hänsyn till inomhusmiljö, ekologi, livscykel, avfall samt energi- och vattenanvändning. Lokalerna utvecklas i enlighet med konceptet ”Future Office by NCC”, som är ett nordiskt koncept med målet att skapa en attraktiv och hållbar arbetsplats för kunden.
