– Det är tillfredsställande att se att våra fastigheter hittar solida köpare, i synnerhet som marknaden för handelsfastigheter i Danmark har varit tuff de senaste åren. Jag ser detta som bevis på att de fastigheter vi utvecklar ger bra värde för investerarna, säger Carola Lavén, affärsområdeschef, NCC Property Development.
I Hillerød såldes fastigheten Herreds Center till AKF-koncernen. Fastigheten är fullt uthyrd till IDEmøbler, Sengekompagniet, My Home, Euromaster Danmark, iWash och Haahr Benzin. NCC äger efter försäljningen fortfarande en del av Herreds Center, vilket innebär att bolaget har möjlighet att utveckla ytterligare cirka 21 000 kvadratmeter butiksyta.
Den andra försäljningen gäller en så kallad ”big box” i Kolding Retail Center. Fastigheten är fullt uthyrd till jem & fix. Köpare är K/S Skovvangen 49.
Försäljningen gav en positiv resultatpåverkan på sista kvartalet 2013, och kommer att resultatavräknas i affärsområdet NCC Property Development.
