LU Innovation System investerar i miljöteknikbolag

av Anders Enquist

 

 

Bioextrax har tagit fram en ny patenterad, kostnadseffektiv metod för att utvinna bioplasten PHA. Plast tillverkas idag huvudsakligen av fossila råvaror som olja och kan inte brytas ner i miljön under överskådlig tid. För att på lång sikt kunna ställa om till ett hållbart samhälle behövs det kunna tillverkas plast av bioråvara, så kallad bioplast. En förutsättning för att kunna ersätta fossilt framställda plaster är att de nya bioplasterna har samma egenskaper. Det har förnybar bioplast som PHA som Bioextrax kan utvinna och skulle därför på sikt kunna ersätta dessa plaster. Användningsområden för denna bioplast är bland annat plastpåsar, livsmedelsförpackningar, engångsartiklar, vattenflaskor, leksaker, mobiltelefoner och hushållsartiklar.

Ett ökat behov för mer hållbara lösningar återspeglar sig i den ökande produktionskapaciteten för bioplaster. 2013 var produktionskapaciteten 1,6 miljoner ton och enligt marknadsdata från European Bioplastics förutspås produktionskapaciteten öka till cirka 6,7 miljoner ton år 2018. Dock är bioplasterna fortfarande dyra att framställa. Detta beror dels på att produktionen behöver upp i volym för att skapa ett fördelaktigare pris, men också på att mer kostnadseffektiva produktionsmetoder måste fram.

– Vår metod är unik, den ger inte bara en billigare produkt, utan också mycket rena plastgranuler utan användning av giftiga lösningsmedel, säger Bioextrax vd Mohamad Takwa.

– Bioextrax är ett mycket spännande företag som redan röner stort intresse för sin teknologi ute på marknaden. Vidare har bolaget ett bra team på plats, med gedigna forskare och entreprenören Kristofer Cook som marknadsansvarig, säger Christine Widstrand, vice vd på LU Innovation System AB.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...