Årets kvinna i besöksnäringen tilldelas Lena Kempe, vd på Daftö Resort i Strömstad. Hon får utmärkelsen bland annat för att ha utvecklat den familjeägda campingen till en internationell erkänd resort.
Bild: Lena Kempe, vd Daftö resort, Fotograf: Daftö resort
Priset Årets kvinna i besöksnäringen delades ut ikväll när besöksnäringen var samlad till gala i Stockholm. Juryn motiverade utmärkelsen med Lena Kempes mångåriga engagemang för att utveckla såväl Daftö Resort som besöksnäringen, och sa bland annat:
”Utmärkelsen tilldelas en kvinna som med stor framgång leder och utvecklar ett av Sveriges stora besöksnäringsföretag, med målmedvetet fokus på kvalitet och gästupplevelser. Utmärkelsemotagarens anläggning har för 15:e året i rad och som enda turistanläggning i Sverige utsetts till femstjärnig Superplatz av den tyska motororganisationen ADAC:s medlemmar och tillhör därmed det absoluta toppskiktet av turistanläggningar i Europa. I år har anläggningen också tilldelats Stora Barnsemesterpriset som bästa camping för barnfamiljer.”
Lena Kempe tog emot utmärkelsen inför en stor publik av kollegor och medarbetare inom besöksnäringen. Förutom äran får hon 25 000 kronor.
– Det är fantastiskt roligt och det känns överraskande och överväldigande. Bekräftelse ska inte underskattas och det här är en otrolig bekräftelse, sa Lena Kempe.
Utmärkelser Årets kvinna i besöksnäringen instiftades som en present till Maud Olofsson, Visitas ordförande, på hennes 60-årsdag.
