Länsstyrelsen i Norrbotten anlitar Tyréns för att utreda klimatförändringar

av Henrik Langborg

Tyréns ska kartlägga och beskriva hur klimatförändringarna kan påverka kommunerna i Norrbottens län. Meningen är att förutse framtida problem och möjligheter som kan uppstå samt identifiera behov av klimatanpassning och ta fram åtgärdsförslag för att hantera konsekvenserna.

Syftet är skapa ett förbättrat kunskapsunderlag för konsekvenser till följd av klimatförändringar på lokal nivå.

– Det är bra att länsstyrelsen satsar på att hjälpa kommunerna att få ett bra underlag för att hantera risker och möjligheter med klimatförändringarna, det blir mer effektivt än om varje kommun skulle ha gjort en egen utredning, säger Maria Larsson, avdelningschef för energi och miljö på Tyréns region syd.

För varje kommun görs en sammanställning av relevanta klimatfaktorer. För respektive kommun sammanfattas de viktigaste och de största förändringarna.

Förutom direkta klimatfaktorers påverkan beskrivs också påverkan på naturolyckor i form av översvämningar, ras, skred och torka. Där så lämpligt beskrivs förändringar och riskområden i kartformat.

Tyréns har erfarenheter av att arbeta med klimatanpassning sedan tidigare, och har bland annat drivit ett utvecklingsprojekt i samarbete med Climatools, ett forskningsprogram som har drivits av FOI.

– Ett mycket spännande projekt, där vi kommer att få använda både vårt tekniska kunnande och våra specialkunskaper om klimat och klimatanpassning, säger Maria Larsson.

Kontaktperson:

Maria Larsson, avdelningschef i Kristianstad.

Mobil: 010 452 25 63

Mail: maria.larsson@tyrens.se

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...