Bonava säljer 56 hyreslägenheter i Finland

av Anders Enquist

Den 29 december 2017 genomförde Bonava en investeraraffär i Uleåborg, Finland. Köparen var investeraren TA-Yhtymä Oy och affären omfattade 56 hyreslägenheter.

– Utveckling av kvalitativa och prisvärda hyresrätter spelar en viktig roll för att förverkliga vår vision att skapa hem och levande områden där människor trivs. Den här försäljningen och projektet ligger i linje med vår strategi att utveckla fler hyresrätter i Finland, säger Joachim Hallengren, VD och koncernchef för Bonava.

Förskolor, livsmedelsbutiker och affärer är belägna i direkt anslutning till området och centrala Uleåborg ligger endast några minuter bort med lokaltrafiken. Projektet räknas som sålt 2017 och beräknas överlämnas till kund samt resultatavräknas under andra kvartalet 2019.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...