Åtta idékoncept för centrumen i Sundbyberg vidare

av Anders Enquist

Det är ett stort intresse för stadsutvecklingen i Sundbyberg. 18 kvalificerade tävlingsbidrag kom in för centrumen i Hallonbergen, Rissne och Ör och av dessa har staden nu gått vidare med åtta idékoncept.
– Centrumutvecklingen kommer att innebära nyinvesteringar för mångmiljardbelopp i tre stadsdelar. Nu fortsätter kvalificeringsarbetet och förhandlingar med de fastighetsbolag som är vidare i processen, säger Mikael T. Eriksson (M), kommunstyrelsens ordförande. Till de fastighetsbolag som inte tagit sig vidare vill vi passa på att tacka för bidragen och engagemanget.

– Vi värderar de sociala och ekologiska aspekterna högt i den fortsatta processen. Vi ser framför oss ett levande stadsliv i centrumen för Hallonbergen, Rissne och Ör som också bidrar till att det ska vara enkelt för våra medborgare att leva ett miljö- och klimatsmart vardagsliv, säger Siyamak Sajadian Sasanpour (MP), kommunstyrelsens vice ordförande och ordförande för Sundbybergs näringslivskommitté.

Beslut i oktober
Förhandlingar med de olika fastighetsbolagen väntas pågå till och med oktober. Därefter fattar kommunfullmäktige beslut om vilka aktörer som får förvärva och utveckla fastigheterna i respektive centrum. Följande fastighetsaktörer finns med:

Ör: Folkhem/Rikshem, Odalen/Wallin samt Besqab
Rissne: Einar Mattsson, Balder samt Ikano Bostad
Hallonbergen: Balder och Wallenstam

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...