Atrium Ljungberg släpper hyresrätter till Uppsalas bostadskö

av Anders Enquist

Uppsala växer stadigt och det finns en stor efterfrågan på den typ av lägenheter vi nu släpper till bostadskön. Det känns extra bra att det är hyresrätter, man ska inte underskatta vikten av olika bostadsformer för ett levande område, säger Natalie Aranda, affärsutvecklare Atrium Ljungberg.

De första 57 lägenheterna släpps till kön 11 maj och omfattar 13 ettor, 39 tvåor och 5 treor som står färdiga för inflyttning under hösten 2017. Atrium Ljungberg kommer att förmedla lägenheterna genom Uppsala Bostadsförmedling som startade 1 juni 2016. Ytterligare drygt 130 hyreslägenheter kommer att byggas under 2017 och 2018. På sikt beräknas även 250 bostadsrätter att byggas med planerad säljstart 2018.

-Det pratas ofta om bostadsbristen kopplat till studenter och terminsstart, men bostadsbristen i Uppsala är mycket större än så. Därför är vi mycket glada över Atrium Ljungbergs bostadssatsning i Gränbystaden och att de väljer att bygga hyresrätter. En mångfald i bostadsbyggandet är eftersträvansvärt, säger Erik Pelling (S), kommunalråd och ordförande i plan- och byggnadsnämnden i Uppsala.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...