2018 har börjat starkt för värmepumpsbranschen. Totalt ökade försäljningen under första kvartalet med 12 procent jämfört med samma period förra året. Starkast har försäljningen varit för bergvärme- och luft-vattenvärmepumpar.
Försäljningen av luft-vattenvärmepumpar och bergvärmepumpar har varit god under första kvartalet och ökat med 15 procent. En bidragande faktor till den stora försäljningsökningen av vätska-vattenvärmepumpar (bergvärme) är en rekyl efter stoppet för bergvärmeborrning i Stockholm. Stoppet hävdes i december och de stoppade bergvärmeinstallationerna har nu fått tillstånd att genomföras. Försäljningen av bergvärmepumpar minskade med 11 procent under fjärde kvartalet 2017.
Under perioden ökade försäljningen av frånluftsvärmepumpar med 8 procent. Försäljningen av frånluftsvärmepumpar följer till stor del nybyggnaden av småhus.
Försäljningen uppdelad på olika produktslag:
| Q1 | |
| Totalt | 12 % |
| Luft-vattenvärmepumpar | 15 % |
| Frånluftsvärmepumpar | 8 % |
| Vätska-vattenvärmepumpar (bergvärmepumpar) | 15 % |
Under första kvartalet ökade försäljningen i fastighetssegmentet med 3 procent.
– I ljuset av att försäljningsökningen inom fastighetssegmentet förra året låg på hela +14 procent är en ökning med 3 procent acceptabelt, säger Per Jonasson vd på Svenska Kyl & Värmepumpföreningen. Vår förväntan är dock att ökningen kommer accelerera under andra kvartalet då konsekvenserna av det tidigare borrstoppet i Stockholm helt försvunnit.
Försäljningen uppdelad på villa och fastighet:
| Villa | Fastighet | |
| Totalt | 13 % | 3 % |
| Luft-vattenvärmepumpar | 14 % | |
| Frånluftsvärmepumpar | 8 % | |
| Vätska-vattenvärmepumpar (bergvärmepumpar) | 18 % |
Under första kvartalet uppgick försäljningsvärdet till 1,5 miljarder kronor, vilket är en ökning 12 procent.
Alla jämförelser är med motsvarande period året innan.
