Nya hyror för Uppsalahems hyresgäster

av Henrik Langborg

Hyresgästföreningen och Uppsalahem har kommit överens om årets hyror. Förhandlingen gäller drygt 11 000 lägenheter. Resultatet efter förhandlingen blev en genomsnittlig hyreshöjning på 2,47% från den första juni. Höjningen fördelas i tre olika nivåer: 1,4%, 2,47% och 3,5%.

– Det är viktigt att vi kan ha rimliga hyreshöjningar i Uppsala med tanke bland annat på de höga kraven vid ombyggnationer, säger Isabelle Melin, förhandlingsledare på Hyresgästföreningen.

De olika hyreshöjningarna är baserade på hur olika lägenheter har bedömts i modellen Rättvisare hyror. I modellen poängsätts ett antal faktorer för alla bostadsområden i Uppsalahem. Faktorerna handlar bland annat om lägenheternas standard och det geografiska läget i Uppsala. Flera av dessa faktorer har nu använts i hyresförhandlingarna som ett första steg i riktning mot att införa modellen.

– Äntligen har vi tagit ett första steg i vad gäller införandet av rättvisare hyror. Vi har arbetat med utformandet under en längre period och nu när vi fördelat hyrorna efter den kommer hyrorna att bli rättvisare och bättre spegla hyresgästernas värderingar, säger Melin.

Mer information: Isabelle Melin, förhandlingsledare, 072 714 58 16.

Georg Hardt, utredare, 070 354 55 52.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...