Ny platschef för Bygma i Skellefteå

av Anders Enquist

Per Boman

Per Boman har 34 års erfarenhet från träbranschen och har de senaste fyra åren varit förädlingschef på Norra Timber. I sitt tidigare arbete har han arbetat med personalansvar i kombination med kundkontakter och ser uppdraget som platschef på Bygma som ett nytt och spännande steg.

– Det ska bli roligt att lära känna nytt folk, både medarbetare och kunder. Jag ser fram emot att bli en del av Bygmas entreprenörsanda och tror att jag kan bidra med en hel del från mitt tidigare yrkesliv, säger Per Boman.

Vid sidan av en spännande och mångsidig yrkesbana har Per ett aktivt privatliv inom såväl teater och sång som den lokala idrottsföreningen. Många lokalbor i Skellefteå känner igen honom från den populära Ostviksrevyn där han har medverkat under många år.

Per Boman tillträder den nya tjänsten som platschef för Bygmas båda anläggningar i Skellefteå under februari 2017.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...