Aranäs Sveriges bästa fastighetsbolag enligt hyresgäster

av Anders Enquist
Aranäs_Foto Per Englund

Jonas Håkansson, vd:n tar emot priset tillsammans med medarbetare.

När Sveriges bästa fastighetsbolag skulle utses på Berns Salonger hamnade Kungsbackabolaget Aranäs i topp. Fastighetsbolaget var nominerat i de två tyngsta kategorierna; högst serviceindex för bostäder samt högst serviceindex för kommersiella lokaler– och kammade hem dubbel vinst. Bakom utmärkelserna står organisationen AktivBo som årligen gör undersökningar bland cirka 900 000 hyresgäster i Sverige. De flesta större och många mindre fastighetsägare medverkar för att ta reda på vad hyresgästerna tycker om sin hyresvärd. Enkäten mäter ett serviceindex som omfattar kategorierna ”Rent och snyggt”, ”Ta kunden på allvar”, ”Trygghet” och ”Hjälp när det behövs”.

– Vi satsar mycket på utveckling av vår personal och strävar efter att alla ska känna ett stort personligt engagemang och ansvar för att våra hyresgäster ska trivas. Att våra hyresgäster nu så tydligt visar att de trivs hos oss är ett direkt resultat av en laginsats inom Aranäs där alla medarbetare arbetat målmedvetet och engagerat för ökad trivsel och kundnöjdhet, säger Jonas Håkansson, vd Aranäs Fastigheter.

Aranäs har under flera år arbetat intensivt med enkätsvaren för att förbättra sig inom områden som pekats ut av hyresgästerna.

– Så fort vi får in årets enkätresultat påbörjas ett detaljerat analysarbete. Vad har vi lyckats bra med under året? Och framförallt var finns förbättringspotentialen? fortsätter Jonas Håkansson

Tidigare år, har Aranäs hamnat i topp när det gäller delområdet ”Rent och snyggt”.

 

 

 

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...