Byggmax öppnar butik i Trelleborg under sommaren 2016

av Anders Enquist

Byggmax har mer än fördubblat antalet butiker i Sverige sedan 2006 och har idag 76 butiker över hela landet. Sedan tidigare har Byggmax meddelat att företaget kommer att öppna butik i Kungälv under 2016.

– Vi har länge velat etablera oss i Trelleborg och har nu hittat ett bra Byggmax-läge, där det passerar mycket folk. Våra butiker i Vellinge och Malmö går riktigt bra, vilket gör att det känns kul att få möjlighet att öppna även i Trelleborg, säger Mikael Wiråker, regionchef på Byggmax.

Trävaruvägen har ett bra läge, med stor tomt och möjlighet att etablera Byggmax koncept. Totalt krävs en anläggningsyta på cirka 8 000 kvm, där butiks-, lagerlokaler och drive-in tar mest plats. Byggmax affärsidé är att erbjuda kunder bra kvalitet till lågt pris, där kunderna själva gör en del av jobbet för att hålla ned kostnaderna.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...