Lars Vardheim lämnar Svenska Hus AB för att starta projektutvecklingsbolag

av Anders Enquist
FOTO LARS VARDHEIM

Lars Vardheim

Bolaget har redan ansökt om och erhållit sin första markanvisning om ca 250 lägenheter på Nymilsgatan i Göteborg tillsammans med Alaska Fastigheter AB. Projektet på Nymilsgatan ingår i Göteborgs Stads Jubileumssatsning. Lejonstaden kommer fortsätta att söka projekt för egen räkning eller i samarbete med andra exploatörer.
Lars Vardheim: VD Svenska Hus sedan januari 2011. Han har arbetat i fastighetsbranschen sedan 1990. Tidigare erfarenhet bland annat: Head of Baltic Operations Ektornet AB, VD och affärsenhetschef Skanska Commercial Development Europe samt VD Skanska Fastigheter Göteborg AB.
”Jag har jobbat med fastigheter och projektutveckling i Göteborg under ett flertal år som anställd. Efter 5 år på Svenska Hus har jag nu valt att gå vidare som egen företagare. Med Nymilsgatan som plattform och med mina många år i branschen så är detta ett spännande och naturligt steg för mig att ta.” säger Lars Vardheim

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...