White ansluter sig till FN:s program Global Compact

av Anders Enquist

 

– Vi vill vara en ledande aktör i samhällsutvecklingen, och hållbarhet är sedan länge en självklar del av vår affär. Att gå med i Global Compact är ett naturligt steg att ta för att tydliggöra vårt ansvarstagande, säger Anna Graaf, hållbarhetschef på White.

Med utgångspunkt i Global Compact har White också tagit fram en affärskod för hållbart företagande. Den konkretiserar Whites förhållningssätt och hur man arbetar praktiskt i vardagen och i sina uppdrag med dessa frågor.

En fråga som kom i fokus var hur man kan säkerställa att de byggmaterial som föreskrivs är tillverkade på ett socialt hållbart sätt. Det saknas idag tillräckligt bra information om detta och man lyfte därför frågan till Byggvarubedömningen (där White är medlemmar). Där fick man snabbt gehör och nu pågår arbete med att konkretisera sociala krav för byggmaterial.

– Med affärskoden vill vi tydligt visa att hållbarhet, samhällsengagemang och ansvarstagande är en viktig del i vår företagskultur och att den ska sporra både medarbetare, kunder och samarbetspartners att verka för ett hållbart samhälle, säger Anna Graaf.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...