Victoria Park förvärvar 600 lägenheter i Nyköping

av Anders Enquist

Det förvärvade beståndet är fullt uthyrt med en genomsnittlig bostadshyra om 890 kronor per kvadratmeter och år. Efter affären kommer Victoria Park att ha en samlad uthyrbar yta om 800 000 kvadratmeter fördelad på drygt 10 000 lägenheter. Det totala fastighetsvärdet ökar med förvärvet till drygt 8,1 miljarder kronor. Köpeskilling för aktierna avseende beståndet i Nyköping uppgår preliminärt till 282 miljoner kronor.

– Detta är en viktig och strategisk affär för Victoria Park i en ny geografisk marknad. Genom den här affären tar vi ytterligare ett steg mot vårt mål att förvalta minst 1 000 000 kvadratmeter. Vi förvärvar, för oss, ett optimalt bestånd som vi förväntar oss kunna förädla ytterligare över tid genom värdeskapande fastighetsutveckling med en social dimension, säger Victoria Parks VD Peter Strand.

Samtidigt avyttrar Victoria Park en fastighet, Tuppen 15 i Limhamn, för ett underliggande fastighetsvärde om 272 miljoner kronor. Den aktuella fastigheten förvärvade Victoria Park 2013 och hade vid tidpunkten omfattande vakanta ytor, vilka nu är kontrakterade. Fastigheten omfattar cirka 12 000 kvadratmeter, hälften är traditionella bostäder och hälften är samhällsytor med merparten hyresavtal till Malmö stad. Köpeskilling för aktierna avseende beståndet i Limhamn uppgår preliminärt till 120 miljoner kronor.

Affären kommer medföra ett resultat på cirka 12 miljoner kronor före skatt respektive cirka 34 miljoner kronor efter skatt. Resultatet kommer att redovisas under tredje kvartalet i samband med att frånträdet sker. Från- och tillträde bedöms ske den 30 september 2016, då betalning av köpeskilling i de båda affärerna sker.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...