Skanska investerar 420 miljoner krono i en ny kontorsbyggnad i Polen

av Anders Enquist

Skanska investerar EUR 44M, cirka 420 miljoner kronor, i en ny byggnad inom kontorsskomplexet High5ive i Krakow, Polen. Investeringen avser det tredje byggnaden samt parkeringsgarage för både den tredje och fjärde byggnaden. Kontorshuset under uppförande kommer att få en total uthyrningsbar yta på cirka 12 000 kvadratmeter.

Bilden: Kontorsskomplexet High5ive i Krakow, Polen.

High5ive, Skanskas största kontorsutvecklingsprojekt i Krakow, ligger centralt vid Krakows centralstation. Komplexet kommer att innehålla ett område för fritid och samarbetande, en mini-scen för evenemang och konserter och cykelcentret Bike5ive med parkering och omklädningsrum.

Komplexet kommer till slut att bestå av fem kontorsbyggnader med en total uthyrningsbar yta på cirka 70 000 kvadratmeter. Projektet förväntas få LEED Gold-certifiering (Leadership in Energy & Environmental Design). Det kommer också att certifieras som en ”Byggnad utan barriärer” för dess tillgängliga design, inkluderande för personer med funktionshinder.

Konstruktionen har påbörjats och den tredje byggnaden inom komplexet ska vara färdigställd under det första kvartalet 2020.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...