Peab bygger nytt hotell på Göteborg Landvetter Airport

av Anders Enquist

Peab har fått uppdraget att bygga ny bagagekällare, säkerhetskontroll och hotell på Landvetter flygplats i Göteborg. Beställare är Swedavia AB och kontraktssumman uppgår till 454 MSEK.

Illustration: Wingårdhs

Uppdraget är en totalentreprenad med partnering som samverkansform. Bagagekällaren påbörjas omgående och Peabs arbeten beräknas vara klara i maj 2019. Den nya säkerhetskontrollen ska vara klar i oktober 2020 och hotellet färdigställs i december samma år. Bagagekällaren och säkerhetskontrollen tas i bruk under år 2022 och hotellet tar emot sina första besökare i början av 2021.

– Det är otroligt spännande och roligt att få vara med och bygga ett av Göteborgs nya landmärken. Extra bra känns det att driva projektet i samverkan med Swedavia där vi tillsammans arbetar för att hitta de bästa lösningarna för projektet, säger Stellan Haraldsson, regionchef på Peab.

Projektet orderanmäls under det första kvartalet 2018.

 

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...