NOAS förstärker laget med ny VD

av Admin

För att kunna fortsätta framgångsresan organiserar man nu om ledningen. Detta genom att Joakim Zabel tillträder som VD 8/10 samtidigt kommer tidigare VD Johan Dahlberg fullt ut fokusera på affärsutveckling och försäljning. 

NOAS har haft en mycket stark tillväxt senaste åren och dubblat omsättningen på 4 år. Detta genom en rad olika nya initiativ bl.a. en stor satsning på tillverkning, produktutveckling och försäljning av produkter i solid surface (Corian).

För att kunna fortsätta denna framgångsresa organiserar man nu om ledningen. Detta genom att Joakim Zabel tillträder som VD 8/10 samtidigt kommer tidigare VD Johan Dahlberg fullt ut fokusera på affärsutveckling och försäljning.

Bolaget har fortsatt höga ambitioner och bland annat siktar de på att vara den ledande producenten i Europa av produkter i solid surface. Samtidigt vill de fortsätta vara ett naturligt val för tillverkning av specialinredning i Norden.

Med dessa förändringar är de rustade för att på bästa sätt kunna utveckla bolagets alla delar mot deras mål.

Joakim är väl insatt i bolaget efter att tidigare verkat som projektledare och produktionschef i 6 år. Efter att ha varit i annan verksamhet som platschef under 1,5 år kommer han nu tillbaka med nya erfarenheter och energi för att leda bolaget framåt.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...