Bostadsmarknadsenkäten 2015 i korthet

av Anders Enquist

Bostadsmarknaden 2015–2016 i åtta punkter

  • Av landets 290 kommuner bedömer 183 att det råder ett underskott på bostäder på marknaden. Det är 27 kommuner fler än i 2014 års bostadsmarknadsenkät. Det finns framför allt ett behov av billiga och små bostäder.
  • Drygt 80 procent av Sveriges befolkning bor i kommuner som bedömer att de har ett underskott på bostäder.
  • Cirka 4 000 allmännyttiga bostäder såldes under år 2014. Det är drygt 60 procent färre än år 2013. Totalt ökade det allmännyttiga bostadsbeståndet med cirka 2 500 bostäder under år 2014.
  • Antalet kommuner som uppger att de har ett underskott på bostäder för nyanlända har ökat kraftigt. 244 kommuner uppger att de har ett underskott, vilket är 48 kommuner fler än i 2014 års bostadsmarknadsenkät.
  • 219 kommuner uppger att de har ett underskott på bostäder för ungdomar. Det är 39 kommuner fler än i 2014 års bostadsmarknadsenkät.
  • Även i år förväntar sig kommunerna ett ökat påbörjande av studentbostäder. Drygt 8 000 nya studentbostäder förväntas bli påbörjade under åren 2015 och 2016.
  • Betydligt fler kommuner uppger att de har ett underskott på särskilda boendeformer för äldre. I år uppger 122 kommuner att de har ett underskott, vilket är 45 kommuner fler än i 2014 års bostadsmarknadsenkät.
  • Cirka 40 procent av kommunerna anger att de har riktlinjer för bostadsförsörjning antagna under förra mandatperioden och fram till januari 2015. Det är en tydlig ökning jämfört med tidigare år, då det hållit sig runt 25 procent av kommunerna.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...