”Vi är glada och stolta över att kunna annonsera Henrik som ny portföljförvaltare på Catella. Catella har en hög ambitionsnivå när det gäller förvaltning och Henrik kommer med sin gedigna bakgrund inom aktieanalys att komplettera det befintliga teamet på ett mycket bra sätt”, säger Erik Kjellgren, ansvarig för den svenska fondverksamheten.
Henrik Gripenvik har arbetat nio år som analytiker på Futuris Asset Management som ingår i Brummer & Partners koncernen. De sista två åren var han partner i bolaget och hans inriktning var framförallt detaljerad analys av verkstadsbolag. Dessförinnan arbetade Henrik på Handelsbanken.
”Catella har vuxit kraftigt inom fondförvaltning under de senaste åren och vi förstärker nu teamet ytterligare för att kunna utveckla affären vidare. Vi väljer att rekrytera en individ med lång erfarenhet av aktieanalys, då vi bedriver en aktiv förvaltning med såväl långa som korta positioner och med stora avvikelser mot index”, säger Erik Kjellgren.
Henrik Gripenvik tillträder tjänsten den 2 maj 2016.
