Tvångsförvaltningar av hyresbostäder ökar

av Henrik Langborg

Under fredagen hålls en konferens om tvångsförvaltning i Västerås med ett 50-tal jurister från Hyresgästföreningen i hela landet. På konferensen diskuteras den lagstiftning som ger möjlighet att ta ifrån dåliga fastighetsägare förvaltningen av hyresbostäder.

Antalet ansökningar om tvångsförvaltning från Hyresgästföreningen till landets hyresnämnder har ökat kraftigt de senaste åren. De senaste fyra åren har nästan 50 ärenden per år kommit in, att jämföra med drygt 30 i genomsnitt de åtta åren innan. Störst är ökningen i Hyresnämnden i Västerås som hanterar ärenden från bland annat Västmanland, Uppland, Sörmland och Dalarna. Här tas nästan hälften av ansökningarna emot.

— Det är oroväckande att så många fastigheter behöver tvångsförvaltas. Hyresgästerna ska inte behöva drabbas av dålig förvaltning. Kommunerna borde ta ett större ansvar i arbetet med att hitta en ny förvaltare, säger Barbro Engman ordförande i Hyresgästföreningen.

Under konferensen diskuteras varför tvångsförvaltningen ökar och hur man ska komma till rätta med problemet med undernålig fastighetsförvaltning.

Det ges under fredagen intervjutillfälle med Barbro Engman, ordförande för Hyresgästföreningen. För mer information kontakta Gustaf Lantz, jurist Hyresgästföreningen, 073-725 23 68 eller Barbro Engman, ordförande i Hyresgästföreningen 070 524 28 66.

Datum: 2011-11-25

Tid: 10.00-15.00

Plats: Hotell Best Western Mälaren, Västerås

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...