Riksdagen har idag fattat två viktiga beslut i arbetet med att stärka konsumentens roll på elmarknaden. Dels har man beslutat att de oskäliga tillsvidareavtalen inte ska få finnas kvar i sin nuvarande form och dels har man beslutat att det ska bli möjligt för konsumenter att kostnadsfritt få sin elförbrukning mätt per timme.
– Det här är två mycket välkomna beslut i helt rätt riktning, säger Marie Dahllöf VD på GodEl. Möjligheten till timmätning är ett viktigt verktyg för att människor ska få en större kontroll över sina elkostnader.
Genom timmätning ökar möjligheten för konsumenter att minska sin förbrukning eller ändra förbrukningsmönstret med hjälp av snabb information om förbrukningen och/eller elpriserna. Det här bör på sikt leda till fler positiva effekter bl.a. i form av ett generellt lägre elpris eftersom färre effekttoppar med högre pris kommer uppstå. Därmed också en mindre klimatpåverkan då vi i Sverige vid dessa effekttoppar ofta får importera dyr och smutsig tysk kolkraft.
En ny marknad för smarta mätare och andra applikationer bör också följa det här beslutet. Regeringen skriver i sin proposition att man förväntar sig en sådan utveckling och att man ”kommer att ge marknaden de verktyg som behövs för att genomföra omställningen på ett framgångsrikt sätt”.[1]
– Detta är jättespännande och något vi väntat på, säger Marie Dahllöf. Vår avsikt är att erbjuda våra kunder den utrustning de behöver för att verkligen kunna utnyttja möjligheterna fullt ut. Till exempel hade det varit fantastiskt att ha en applikation som automatiskt kände av priset och ströp vissa funktioner, typ golvvärme, när priset är högt.
Beslutet i korthet
- Allt fler konsumenter ska få sin elförbrukning timmätt
- På längre sikt bör det stora flertalet elkonsumenter få sin elförbrukning timmätt.
- Ett första steg ska vara att förbättra möjligheterna för elkonsumenterna att kunna välja att få sin elförbrukning timmätt.
Kontakt:
marie.dahllof@goodcause.se
0701-11 55 00
