Enligt FN-organet UNWTO kommer det globala resandet att öka med 66 procent fram till och med år 2030. Det ger stora möjligheter till tjänsteexport för Sverige, men ställer samtidigt höga krav på en fungerande infrastruktur för resor till, från och inom landet. Därför är den aviserade avsikten att lägga ner Bromma flygplats oroande.
– Det resetryck som finns i dag kommer knappast att minska under kommande år, snarare tvärtom. Det är en jättemöjlighet för Sverige att locka turister, skapa affärsmöjligheter och med det jobb, säger Eva Östling, vd på Visita.
– För att utveckla besöksnäringen så behövs en bra infrastruktur för att ta sig till Sverige och i nästa steg vidare ut i landet. Bromma har haft en viktig roll i den kedjan, säger Eva Östling.
– Risken är att man fullföljer det man sagt och stänger fler stadsnära flygplatser, frågan är i så fall vilka?, säger Eva Östling.
