En gång per år arrangerar Inspecta Skogsindustridagarna, en mötesplats för massa- och pappersindustri samt entreprenörer i branschen. Temat för i år är ”Nya perspektiv”, vilket har att göra med de förändringar som industrin ställs inför. Dels nya regelverk och krav, men också förändrade sätt att arbeta i projekt som blir allt större och mer komplexa. Från Inspectas håll finns det även nya tekniker att berätta om.
– Vi har nya viktiga verktyg för besiktning, som drönare och moderna provmetoder, berättar Pernilla Utterström.
– Sen påverkas vi ju också av digitaliseringen, som ger nya perspektiv.
Viktigt kunskapsutbyte
Skogsindustridagarna ligger alltid i vecka 12, innan stoppsäsongen börjar. Bruken får då tillfälle att utbyta egna erfarenheter och tips. Det brukar inte finnas några hinder i att dela med sig, enligt Pernilla Utterström, eftersom alla tjänar på att vara öppna kring säkerhetsfrågor.
– Det finns ingen konkurrens i dessa frågor, för det handlar om säkerhet. Något som hela branschen vinner på. Och när man har gjort något bra så tror jag att man gärna vill dela med sig av det också.
Hon menar att seminariet dessutom är ett utmärkt tillfälle att nätverka, och tar en av sessionerna under dagarna som exempel: Korrosion i pann- och råvatten.
– Det handlar om till exempel vattenbehandling, det är inte så många på varje bruk som arbetar med detta. Ibland jobbar man kanske helt själv med detta. Det här är ett bra tillfälle att träffa andra inom samma område.
