Kone vill främja säkert användande av rulltrappor

av Anders Enquist

– Många människor är i dag helt eller delvis beroende av fungerande rulltrappor i sitt dagliga liv och det är viktigt att det är och förblir ett säkert hjälpmedel för framkomlighet, säger Jaakko Kaivonen, VD på Kone Skandinavien. Den undersökning vi genomfört visar att okunskapen idag är mycket hög bland rulltrappsanvändare kring säkert nyttjande av rulltrappor.

60 procent av svenskarna känner inte till de 10 viktigaste säkerhetsrekommendationerna och många bryter också regelbundet mot dessa. Kunskapen är något högre för de som dagligen åker rulltrappa men även inom denna grupp är det nära 40 procent som inte känner till rekommendationerna.

– Det är lätt att glömma att man utsätter både barn, sig själv och övriga medresenärer för fara om bagage eller barnvagnen skulle välta eller om trappan stannar. Vi på Kone arbetar aktivt för att öka säkerheten och ser ett stort behov av att sprida kunskap om hur man åker rulltrappa säkert, säger Jaakko Kaivonen.
Sifo-undersökningen visar att okunskapen om säkerhet i rulltrappa är störst vad gäller att åka med skrymmande bagage, rullväskor eller barnvagnar – alla vanliga skadeorsaker. Drygt 40 procent uppger att de åker rulltrappa med barnvagn, 69 procent av de tillfrågade åker med rullväska och 52 procent tar med sig stort bagage i rulltrappan.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...