GROHE har i ett nytt samarbete med First Class Tyresö levererat inredning till gymmets relaxavdelning. First Class är en träningsklubb utöver det vanliga, riktad mot medlemmar som vill ha en träningsupplevelse i världsklass. Som en del av upplevelsen erbjuds nu medlemmar i Tyresö en relaxavdelning med GROHEs högkvalitativa produkter. Bland annat produkter från duschserien Rainshower samt duschtoaletten Sensia Arena.
Som en av Sveriges ledande leverantörer av sanitetsprodukter har GROHE inlett ett samarbete med First Class Fitness. Utifrån ledorden hållbarhet, design och den senaste tekniken har GROHE levererat inredning till First Class nyöppnade anläggning i Tyresö. Här erbjuds medlemmar en relaxavdelning med produkter såsom takduschen Rainshower 360 med GROHE DreamSpray-teknik som omfamnar hela kroppen i ett perfekt vattenflöde. Duschutrymmet är även installerat med GROHE SmartControl för att smidigt kunna styra vattenflödet mellan huvud- och handdusch. Anläggningen har dessutom utrustats med de innovativa duschtoaletterna Sensia Arena.
– På First Class strävar vi alltid efter att erbjuda våra medlemmar en upplevelse i världsklass. När det stod klart att vi skulle öppna i Tyresö föll det självklara valet på GROHEs produkter till vår relaxavdelning då de möter våra höga krav på inredning och design, säger Natalie Ström Gomez platschef och ägare på First Class Tyresö.
– Det är otroligt kul att få ingå i den här typen av samarbete. Det är första gången som vi levererar en helhetslösning till ett gym. När First Class kontaktade oss såg vi det som en rolig utmaning att möta deras högt ställda krav och leverera en modern och avkopplande relaxavdelning, säger Christina Holmberg, Marketing Manager på GROHE.
Under 2020 kommer samarbetet att fortgå och GROHE kommer att leverera produkter till företagets övriga anläggningar.
