Cecilie Therese Pedersen utses till ny Country Director för Astara Sweden

av Admin

Astara Sweden välkomnar Cecilie Therese Pedersen som ny Country Director. Med över 20 års erfarenhet inom fordonsindustrin, och en gedigen karriär på Nissan Motor Corporation, tar Cecilie med sig ett omfattande kunnande och en imponerande meritlista. I sin nya roll rapporterar Cecilie till Miska Tammelin, Managing Director för Astara Northern Europe.

Cecilie har under de senaste fyra åren haft rollen som Country Director för Nissan Sverige, där hon lett genomgripande förändringar som inkluderar implementering av en ny agenturmodell, omstrukturering av återförsäljarnätverket, samt arbete med att stärka jämställdhet inom ledarskap och organisation. Hon har även varit drivande i förändringsarbeten på både europeisk och global nivå.

Med sin breda internationella erfarenhet och sin förmåga att skapa starka team och hållbara strategier kommer Cecilie att bidra till att stärka Astaras position på den svenska marknaden och leda varumärkena Abarth, Alfa Romeo, Fiat och Jeep mot nya framgångar.

”Vi är glada att välkomna Cecilie till Astara. Hennes djupa branschexpertis och ledarskapsförmåga kommer att bli mycket värdefulla i vår fortsatta resa på den svenska marknaden”, säger Miska Tammelin, Managing Director Astara Northern Europe

Astara Sweden är en del av den globala Astara koncernen som är verksam i 19 länder. Astara Northern Europe utgör gruppens norra nav: Sverige, Finland och Estland. Astara Sweden är importör av Stellantis-varumärkena Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Fiat Professional och Jeep i Sverige. I Finland ansvarar Astara för varumärkena Kia och Mitsubishi. I Estland är det Astara Finland som ansvarar för Mitsubishis eftermarknadsförsäljning.

Cecilie Therese Pedersen tillträder sin nya roll den 3 februari 2025

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...