När: 15 augusti 2012 kl 9
Var: Skansen, övre sälanläggningen
Entré: via huvudingången eller sollidsporten
Sälarna på Skansen flyttar in i en nyrenoverad och 100 kvadratmeter större anläggning som invigs av Anja Pärson den 15 augusti kl 9. Det uppmärksammas med en säl-otta med skärgårdskänsla, dragspel och sillfrukost
Weber Saint-Gobain, som är ledande inom hållbart byggande, har sponsrat renoveringen av säldammen och på så sätt möjliggjort att sälarna på Skansen nu får en större och förbättrad anläggning. I samband med ombyggnaden av säldammarna utökades Webers mångåriga samarbete med Skansen och Weber är nu, utöver materialsponsor, även projektpartner för den nya sälanläggningen.
Skansen har sälar för att informera om vikten av att bevara den biologiska mångfalden i havet, att lära barn – och vuxna – om sambanden mellan djur, natur och människa. Skansen samarbetar bl.a. med SLU, WWF, Skärgårdsstiftelsen och Naturskyddsföreningen i folkbildande syfte och genom forskningsarbete.
Välkommen!
OSA till Cecilia Karlsson cecilia@informedia.se , 08- 556 973 47, före den 10 augusti
Kontaktperson Weber Saint-Gobain: Crister Larsson, 08 625 61 17, crister.larsson@weber.se,
Kontaktperson Skansen: Cecilia Urwitz, sponsringsansvarig, Skansen, 08 442 80 02, cecilia.urwitz@skansen.se
