Unik satsning på internationell tillväxt för svensk arkitektur och design

av Anders Enquist
9e91568df396790a_800x800ar

Strandparken, Sundbyberg

Näringsdepartementet har beslutat att satsa totalt 28 miljoner kronor från 2016 till och med 2019 på att utveckla och stärka den internationella marknadsföringen av Sverige som designland. Insatserna ska bidra till att skapa ett större internationellt intresse för design, exempelvis mode, arkitektur, inredning, möbler och konsthantverk i Sverige, så att exporten av designprodukter och tjänster ökar samt att fler reser hit och upplever och konsumerar svensk design.

– Det är glädjande att den svenska regeringen väljer att stötta arkitektur och design. Det finns redan en stark publik för våra områden men samtidigt en stor outnyttjad potential för ökad export, inte minst inom hållbart stadsbyggande och träarkitektur. Att vi gör detta tillsammans med andra branscher inom designområdet ser jag som en styrka eftersom de olika näringarna kan inspirera och lyfta varandra, säger Charlotta Holm Hildebrand, branschchef på Sveriges Arkitekter.

Sveriges Arkitekter arbetar med en långsiktig satsning på svensk arkitekturexport, genom att bland annat bredda närvaron på internationella arenor och stötta arkitektföretagen. Idag exporteras cirka 20 procent av omsättningen inom dansk arkitekturnäring. Svensk arkitektur ligger efter men har samma exportpotential. Det nya initiativet från regeringen stärker denna möjlighet.

– Design är en stark profilbärare av det svenska varumärket. Vi och våra samarbetspartners är redo att sätta igång arbetet omgående för att öka tillväxten för Sverige, säger Thomas Brühl, vd på Visit Sweden.

Arbetet kommer att ledas av Visit Sweden, som tillsammans med branschföreträdare inom design nu bildar ett partnerskap. En nulägesanalys som Visit Sweden gjort tillsammans med Svensk Form, Association of Swedish Fashion Brands, Sveriges Arkitekter och Trä- och Möbelföretagen visar att det finns en möjlighet för Sverige att ta en tydligare internationell position och att det finns en stor potential för designföretag och besöksnäringen att växa.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...