Stora utmaningar väntar för byggmaterialhandeln

av Anders Enquist

Försäljningen i byggmaterialhandeln fortsatte att växa under september 2016. Tillväxten stannade på 3,8 procent mätt på jämförbara enheter och löpande priser. I och med september månads utgång avslutades även det tredje kvartalet, som landade på en tillväxt om 3,7 procent. Hittills i år (januari-september) har byggmaterialhandelns försäljning ökat med 6,3 procent.

-Det var med stor spänning vi såg fram emot försäljningssiffrorna för september, säger. Gustafsson, VD för branschorganisationen Byggmaterialhandlarna. Detta mot bakgrund av att försäljningsutvecklingen sjunkit under sommaren och att vi nu jämförs med otroligt höga siffror från förra året. Därför kan vi nu vara stolta, tycker Ulf. Tredje kvartalet 2015 innebar en ökning med hela 11,6 procent och att tangera detta samt öka med 3,7 procent är bra. Fokuserar vi på september hade vi 2015 en ökning med 11,3 procent och i år alltså 3,8 procent. Detta är riktigt bra med tanke på att september är en av branschens viktigaste månader.

-Vi skall dock inte blunda för att vi ändå upplever ett trendbrott i försäljningsutvecklingen. Under januari-maj i år var ökningstalet 9,2 procent medan det för juni-september var 3,2 procent. Att det vi kallar för ”dubbelstöten” (sänkningen av ROT-avdraget plus införandet av amorteringskrav) påverkar oss blir allt tydligare. Det sista kvartalet kan bli en rysare, befarar Ulf. Förra årets ROT-hausse resulterade i en uppgång med helt otroliga 15,4 procent och att möta de siffrorna blir onekligen en utmaning. Detta samt det faktum att stockholmsregionen sladdar ordentligt i sin utveckling kommer vi nu att analysera djupare. Avseende det sistnämnda finns det sannolikt bakomliggande faktorer som vi måste identifiera.afa1a97aabd4e875_800x800ar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ad3b464a2765db26_800x800ar

 

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...