10,8 V/18 V-nyheter från Bosch: Sladdlösa verktyg med borstlösa EC-motorer ger maximal prestanda och ökad livslängd
- Större effektivitet och mindre underhåll med EC-teknologi
- GSR 10,8 V-EC får dubbelt så lång livslängd, jämfört med maskiner utan EC-motorer
- EC-teknologin ger upp till 30 procent längre driftstid per batteriladdning
Bosch utvidgar sitt sortiment av sladdlösa verktyg med gipsskruvdragaren GSR 18 V-EC TE Professional och två nya 10,8 V-maskiner, borrskruvdragaren GSR 10,8 V-EC Professional och skruvdragaren GSR 10,8 V-EC HX Professional. De nya sladdlösa maskinerna är utrustade med EC-motorer och användbara till en rad olika uppgifter och sätter helt nya standarder för både borrning och skruvdragning.
Första sladdlösa gipsskruvdragaren i Dynamics-serien
GSR 18 V-EC TE Professional är den första sladdlösa gipsskruvdragaren i Boschs Dynamics-serie som består av flera olika, mycket kompakta, maskiner med lång batteritid. Med ett 4,0 Ah-batteri kan gipsskruvdragaren skruva upp till 3400 skruvar med en diameter på 3,5 mm och längd på 35 mm i gipsskivor på metallprofiler – på en laddning. Maskinen arbetar med en hastighet av 4200 varv per minut och garanterar snabbhet i alla skruvarbeten. Den borstfria EC-motorn är inkapslad för att skydda maskinen från damm.
GSR 18 V-EC TE Professional kan med en längd på 207 mm dessutom titulera sig med att vara den kortaste gipsskruvmaskinen i 18 V-klassen. Med en vikt på endast 1,6 kg inklusive ett 4,0 Ah-batteri är den lätt att använda och ger på grund av sin låga vikt en ökad precision i arbetet. Maskinens funktioner kompletteras av ett flertal tillbehör, som magasintillsatsen MA 55 Professional för Boschs bandade skruv. Ett band har 50 skruvar, vilket gör att serieskruvdragning eller skruvdragning över huvudet kan genomföras snabbt och effektivt. Det inställbara djupanslaget garanterar exakt djup även vid full hastighet, medan Elektronisk strömbrytare med låsknapp för kontinuerlig gångden elektroniska strömbrytaren med låsknapp för kontinuerlig gång gör arbetet mindre tröttande.
EC-teknologi, nu på 10,8 volt-skruvdragare
GSR 10,8 V-EC Professional och GSR 10,8 V-EC HX Professional med universalbithållare väger 0,9 respektive 0,7 kg och mäter 163 och 135 mm, vilket gör dem till de lättaste och kortaste skruvdragarna i sin klass. Båda modellerna ligger bra i handen, klarar upp till 1300 varv per minut med ett vridmoment på upp till 20 Nm vid mjuk skruvdragning och är användbara till många olika uppgifter, som exempelvis skruvdragning i trä, metall och plast. Den sladdlösa GSR 10,8 V-EC Professional borrar även hål på upp till 10 mm i diameter i stål och upp till 30 mm i trä. Den har även en dubbelt så lång livslängd som verktyg med DC-motorer. Maskinen klarar upp till 770 skruvar på 4 x 40 mm i mjukt trä på en batteriladdning, tack vare den ökade effektiviteten som EC-teknologin levererar med ett 2,0 Ah-batteri. Om hantverkaren behöver avbryta sitt arbete kan den sladdlösa borrskruvdragaren enkelt fästas i bältet med bältesclipet, och de bits man behöver finns alltid inom räckhåll tack vare bithållaren på verktyget. Hantverkaren kan även göra verktyget mer igenkännligt genom att använda färgglada clips, så att maskinen är lätt att hitta bland andra maskiner av samma modell på arbetsplatsen.
– Den har lång batteritid och tål stryk, minst lika bra som en större maskin. Det är en perfekt maskin för små trånga utrymmen, om du ska sätta upp stommar eller vid justeringar, säger Andreas Lejon, Lejon och Götestam bygg AB som testat GSR 10,8 V-EC.
De tre sladdlösa maskinerna hittas hos återförsäljare av professionella verktyg över hela landet.

