Peab bakom 80 nya hyresrätter i Uddevalla

av Boxtoppen

Peab fortsätter att vara en pådrivande aktör för fler bostäder i Uddevalla. Efter ett rekordintresse för nya bostadsrätter i Folkets Park, är det nu klart att Peab, för kommunala Uddevallahem, bygger 48 hyresrätter i den tidigare folkparken samt ytterligare 32 hyresrätter i området Skogslyckan.

Så här är det tänkt att hyreslägenheterna i Folkets Park ska se ut.

Så här är det tänkt att hyreslägenheterna i Folkets Park ska se ut.

Redan i de första planerna för Folkets Park ingick det att skapa en blandning av olika upplåtelseformer för att uppnå en mångfald och variation av boendet.
Försäljningen och byggandet av 50-talet bostadsrätter utgjorde den första etappen. Nu är det klart att etapp två blir av då Uddevallahem går in som beställare och upphandlar både fastigheterna och totalentreprenaden av Peab.

–     Vi är mycket nöjda med att kunna komplettera vårt redan breda utbud med denna nyproduktion. Vi kan konstatera att det finns ett stort intresse för hyresrätter som en bekymmersfri och attraktiv boendeform, säger Thomas Aebeloe, VD för Uddevallahem.

Även från politikerhåll görs det tummen upp för projekten. Det är över fem år sedan det byggdes några helt nya lägenheter i Uddevalla.

–     Nybyggnationen och satsningen på hyresrätter är enormt efterlängtad. I Uddevalla har vi ett stort behov av nya lägenheter och vi gläds åt att vi kan möjliggöra en boendekarriär för våra hyresgäster i allmännyttan, intygar Carin Ramneskär, styrelseordförande för Uddevallahem.

Det är två olika hustyper som ingår i projekten. I kvarteret Fisketången på Skogslyckan byggs ett åttavånings lågenergihus med 32 lägenheter. I Folkets Park blir det två lamellhus med sammanlagt 48 lägenheter.

Ordervärdet för de två byggprojekten i Folkets Park och Fisketången i Skogslyckan ligger på 137 Mkr. Lägenheterna ska stå klara för inflyttningen någon gång under våren 2015.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...