Nybyggda småhus och fastigheter skapar positivt resultat för värmepumpar

av Anders Enquist

Under fjärde kvartalet 2016 minskade antalet sålda värmepumpar i Sverige med fem procent jämfört med samma kvartal i fjol. På helåret 2016 var minskningen totalt 2 procent jämfört med 2015. Däremot ökade försäljningen av frånluftsvärmepumpar med 16 procent under Q4 och totalt 13 procent under helåret 2016.

-Försäljningsökningen av frånluftvärmepumpar beror till stor del på att nybyggnationen av framförallt småhus har ökat. Frånluftvärmepumpar sätts främst in i mindre nybyggda villor. Däremot är vår tolkning att den minskade försäljningen av vätska-vattenvärmepumpar och luftvatten beror på förändringarna av ROT-avdraget förra året, säger Per Jonasson, VD för Svenska Kyl & Värmepumpföreningen.

Försäljningen nedbrutet på olika produktslag:

Produkt: Q4 2016 Helår 2016
Luft-vattenvärmepumpar – 3 %   – 1%
Frånluftvärmepumpar + 16 % + 13 %
Vätska-vattenvärmepumpar (=bergvärmepumpar) – 15 % – 13 %
Fastighetsvärmepump + 24 % + 29 %

Försäljningen till villor har minskat med totalt 5 procent under 2016. Samtidigt ökade försäljningen av fastighetsvärmepumpar med hela 29 procent.

-Vi ser en fortsatt stark tillväxt när det gäller installation av värmepumpar i fastigheter, och det är också på den marknaden vi ser störst möjlighet att ta marknadsandelar de kommande åren, säger Per Jonasson.

Totalt såldes värmepumpar för 6,4 miljarder kronor i Sverige under 2016 (Q4: 2,2 miljarder).

-Trots en liten nergång sedan 2015 är det ändå en ökning med 14 procent sedan 2014, så marknaden i stort ser vi som stabil, säger Per Jonasson.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...