Kungsleden säljer fastigheter för 506 Mkr

av Anders Enquist

 

aFastigheten Storseglet 3 säljs för 110 Mkr och har ett bokfört värde om 90 Mkr. Fastigheten förvärvades hösten 2013 från GE Real Estate och ligger i Gröndal vid Mälaren i Stockholm och omfattar 6 000 kvm tomställd kontorsbyggnad. En ny detaljplan för fastigheten är beslutad som omfattar bostadsbyggrätter på omkring 11 000 kvm ljus BTA. Frånträde sker när detaljplanen är klar.

Fastigheten Visborg 1:15 säljs för 396 Mkr efter avdrag för latent skatt och transaktionskostnader, och har ett bokfört värde om 390 Mkr. Fastigheten förvärvades i februari 2013 från Hemsö Fastighets AB. Fastigheten ligger i utkanten av Visby och hyrs i sin helhet av Region Gotland och omfattar 17 900 kvm verksamhetsyta. Frånträde sker i april 2014.

”Vi fortsätter arbetet med att optimera vår fastighetsportfölj till utvalda geografiska tillväxtlägen och segmenten kontor, industri/lager och handelsfastigheter. Fastigheten Visborg 1:15 ligger utanför våra prioriterade geografiska områden och fastigheten Storseglet 3 är ett bostadsutvecklingsprojekt. Således är dessa avyttringar i linje med den nya strategin och vi är mycket nöjda med försäljningarna”, säger Kungsledens VD Biljana Pehrsson.

Bilden: Storseglet 3

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...