
Första spadtag med VD för Kärcher i Sverige Jonas Palmgren och totalentreprenör K21s VD Peter Fredriksson.
I Sverige har antalet anställda ökat med 55 % sedan finanskrisen till drygt 80 anställda. Under samma tid har försäljningen dubblats mot befintliga och nya marknader. Innovation och lyhördhet för kunders behov är självklara men en annan förklaring till framgången är familjeföretaget Kärchers långsiktighet enligt VD Jonas Palmgren.
– Vi äger vår fastighet i Göteborg, har investerat i ytterligare mark och anställt ny personal under krisåren och fortsatt. Vår långsiktighet ger möjligheter att utvecklas över tid som inte är alla företag förunnat, säger Jonas Palmgren, VD på Kärcher.
På frågan hur framtiden ut säger Jonas Palmgren följande:
– Vi fortsätter att investera i tillväxt och i den nya fastigheten skapar vi ytor för kundmöten, utbildning och demonstration i Göteborg som kompletterar de vi har i Stockholm idag. Mer plats för anställda är viktigt för expansion, trivsel och resultat. Vi har lagt stor energi på att utforma de nya lokalerna till den naturliga mötesplatsen för alla våra kunder, säger Jonas Palmgren.
Utformning av lokaler kommer att rymma utbildningar med upp till 40 deltagare i teori och praktik samt utbyggd serviceverkstad med möjligheter till utbildning inom reparation och service. I fastigheten har Kärcher också sitt reservdelslager med över 65 000 reservdelar på lager. Verksamheten bedrivs i lokalerna under hela byggtiden då utbyggnad sker på intilliggande mark i direkt anslutning till befintliga lokaler.
Första spadtag med VD för Kärcher i Sverige Jonas Palmgren och totalentreprenör K21s VD Peter Fredriksson togs den 11 maj. Beräknad invigning är hösten 2016.
