Ny teknisk direktör på Locum

av Henrik Langborg

Saija Thacker, tidigare miljöchef på Locum, har tagit steget vidare som teknisk direktör inom företaget.

 – Saija Thacker och hennes medarbetare har starkt bidragit till att Locum är i framkanten inom energi och miljö. Vi ser fram emot att hon nu får ett större och bredare ansvar för att fortsätta utveckla arbetet inom specialistavdelningen i nära samarbete med både kunder och leverantörer, säger Nathalie Boulas Nilsson, vd på Locum.

Tekniska direktören leder specialistavdelningen som består av 45 medarbetare uppdelade i fyra enheter; CAD/BIM, Lokalutveckling, Teknik samt Miljö- och energi. Denna avdelning blir en viktig komponent i de omfattande investeringar som ska genomföras. Enbart fram till 2015 väntar investeringar för drygt 10 miljarder kronor i vårdfastigheter Locum förvaltar åt Stockholms läns landsting.

– Det är komplexa fastigheter och många parametrar att ta hänsyn till i samband med byggprojekt; hygien, ventilation, medicinska gaser, energisparkrav, att inte bygga in hälsofarliga ämnen med mera. Det är ett väldigt meningsfullt och viktigt arbete som skapar förutsättningar för att vården ska kunna rädda liv, säger Saija Thacker.

För närvarande pågår en rekrytering av Saija Thackers efterträdare som miljöchef.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...