Nu är kvarteret Hjulmakaren, centralt placerat i Sundbyberg, klart. I detta parknära kvarter har Einar Mattsson projekterat och byggt 64 hyresrätter, 198 bostadsrätter och fem lokaler.
Bilden: Café och närlivs i kvarteret Hjulmakaren.
─ Det är glädjande att vi nu i dagarna fått samtliga lokaler uthyrda i god tid före de första inflyttningarna. Våra noga utvalda lokalhyresgäster bidrar genom sin kombination till ett vardagssmart liv, säger Sara Liljenberg, projektutvecklare på Einar Mattsson Projekt.
─Vi har valt att placera förskolan Piraten i det ena huset för kvarterets barn. Förskolan placeras med utsikt mot grönskan i detta nya parknära kvarter. En levande stadsdel fylls av liv även under dagtid, säger Sara
Trygga mötesplatser är en viktig del för Einar Mattsson i arbetet med social hållbarhet. Där kommer kvarterets café att spela stor roll för grannsamverkan och spontana möten. Här är ett gym placerat och det finns även en frisör/barberare liksom ett närlivs.
─ När vi planerar nya stadsmiljöer vet vi att utformningen av lokalerna och det intryck bottenvåningarna gör spelar stor roll för områdets prägel och känsla. En som här anpassad mix av bra närservice underlättar vardagspusslet, avslutar Sara Liljenberg.
