Ungt svenskt företag inom digitalisering av byggsektorn attraherar amerikanska investerare

av Admin

Att byggföretagen halverar sin administrativa arbetstid med iControl, har uppmärksammats av affärsacceleratorn 500 Startups.  Svenska iControl har därför blivit antaget till det amerikanska accelerationsprogrammet i San Francisco.

500 Startups är världens kanske bästa affärsacceleratorer, med inriktning på snabb tillväxt. Genom acceleratorprogrammet tar iControl in en första investering om 150 000 dollar från 500 Startups, motsvarande drygt 1,3 miljoner svenska kronor. Programmet löper från november till februari 2017 då medarbetare från iControl deltar på plats i San Francisco i USA. Programmet avslutas med att iControl deltar i en ”demo day” som organiseras av den teknikorienterade nyhetssajten Tech Crunch, där iControl-appen kommer att presenteras inför en stor publik av inbjudna investerare.

Ambitionen med acceleratorsprogrammet är att iControl inom några månader ska öka sin omsättning med upp emot 400 %.  Programmet kan ses som ett första steg i syfte att visa företagets utvecklingsmöjligheter, och nästa steg blir att presentera sig för investerare som är beredda att satsa betydligt större belopp för bolagets tillväxt. Den potentiella marknaden för iControl är mycket stor, speciellt när iControl inom kort            lanseras internationellt. Bolaget genomför för närvarande pilotprojekt i USA.

iControl är en app för iPad och iPhone som ersätter allt pappersarbete ute på byggarbetsplatsen.  Platspersonalen använder appen för att skapa färdiga protokoll för allt som sker i produktion, exempelvis skyddsronder, försyner och avvikelser, med stora tidsvinster och minskade kostnader som resultat.

iControl togs fram som del av ett SBUF-projekt i samarbete med en styrgrupp där bland annat NCC, Skanska och Peab deltog. Byggföretaget JM genomförde 2015 en självständig studie av iControl på sina byggen. Studien visar att den administrativa arbetstiden minskade med hälften, samtidigt som byggfelen kunde åtgärdas tidigare i processen. Att använda iControl ger stora tidsvinster och kraftigt minskade kostnader.

–                    Det är väldigt spännande. 500 Startups är en chans för oss att öka utvecklingstakten och ta ett första steg in i en ny marknad, därför är det viktigt att vi gör det mesta av programmet, säger Alexander Selling, vd och medgrundare till iControl. När vi nu deltar i den här satsningen får vi tillgång till hela nätverket inom 500 Startups och alla som jobbar där.

–                    Vår vision är att skapa en branschstandard för all dokumentation inom byggbranschen – och jag känner att vi är på god väg att göra det, säger Alexander Selling. Vi växer nu snabbt och ska rekrytera fler medarbetare dels på tekniksidan, men även inom försäljning och kundvård.

Sedan starten för drygt ett år sedan används idag iControl av en rad av Sveriges största byggföretag, som NCC, JM och Veidekke inom alla sorters projekt, alltifrån sjukhus till bostäder och broar.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...