Designertak för samman form och funktion

av Anders Enquist

6”Enkelt och funktionellt, enastående kvalitet, möjligheter för alla slags rum, konceptuell designlösning när den är som bäst”. Juryn var full av lovord då det arkitektritade taket ROCKFON Fusion vann Den danske designpris år 2007.
Nu, efter tio år, har designertaket uppgraderats och är bättre än någonsin tidigare. Det har nämligen blivit möjligt att välja den speciella ytan ROCKFON Blanka® till akustiktaket. Ytfärgen är utvecklad av den amerikanska rymdindustrin och består av en rad små kristaller, som ger en exceptionellt hög ljusreflektion på 87%. Den höga ljusreflektionen innebär att dagsljuset når längre in i rummet än vid traditionella akustiktak. Samtidigt blir linjerna i ROCKFON Fusion-taket ännu skarpare med den nya ROCKFON Blanka-ytan:
– Det speciella med ROCKFON Blanka® Fusion® är de smala eloxerade aluminiumprofilerna, som nästan skär sig ner längs med de vita ytorna. Vågrätt är plattorna i stort sett osynliga, så taket får en fin och tydlig riktning, som förstärks med den nya exceptionellt vita ytan, säger Peter Fritzon, försäljningschef på ROCKFON Sverige.
Enklare montering5
Utöver en uppgradering av ytorna bjuder ROCKFON Blanka Fusion även på nyheter på monteringssidan. Systemet har förenklats, så att det är lättare och snabbare att montera. Det är ett tungt försäljningsargument, när man som ROCKFON satsar på resultat ute i Europa:
– Vi lanserar taket samtidigt i norra och östra Europa. Vi går mycket specifikt på kontorssegmentet och vänder oss till en bred grupp av byggherrar, arkitekter och entreprenörer, som arbetar internationellt. Vi har höga förväntningar på produkten och gläder oss över lanseringen, avslutar Peter Fritzon.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...