Fortsatt uppåt i storstadsområdena under sommaren

av Anders Enquist

– Bostadsrättsmarknaden i storstäderna fortsätter svagt uppåt senaste månaden och i de centrala delarna har nya rekordnivåer nåtts. Samtidigt är skillnaderna mellan olika områden i landet mycket stora. Under juni-juli kunde man få 17 bostadsrätter i residensstaden Härnösand för samma pris som för en bostadsrätt i Stockholm. Och medan Ludvika minskar med -7% senaste året har grannkommunerna Borlänge och Falun gått upp med +25% respektive +33% konstaterar Hans Flink, försäljningschef på Svensk Mäklarstatistik.

– Villapriserna i riket och de tre storstadsområdena har visat små rörelser under månaden och hamnar alla på 0%. Även här ser vi stora regionala skillnader i priser och prisförändringar. Till exempel kostade en villa i Karlstad 2,1 Mkr i snitt under juni-juli vilket är dubbelt så mycket som en medelvilla i grannkommunen Forshaga, avslutar Hans Flink.

– Även om bostadsutbudet ökar kraftigt efter sommarstiltjen är det på historiskt låg nivå. Jämfört med toppen 2011 är antalet bostadsrätter och villor till salu hälften så stort. Att många spekulanter konkurrerar om få objekt kommer sannolikt bidra till fortsatta prisuppgångar under hösten, säger Staffan Tell pressansvarig på Hemnet.

Prisstatistik BOSTADSRÄTTER, juli 2015

BOSTADSRÄTTER 1 mån 3 mån 12 mån Medelpris (kr/kvm)
Riket – 3% – 3% + 14% 28 264
Centrala Stockholm + 1% + 2% + 17% 86 617
Stor-Stockholm ± 0% + 1% + 16% 50 040
Centrala Göteborg ± 0% + 2% + 22% 54 078
Stor-Göteborg + 1% + 2% + 19% 36 015
Centrala Malmö – 1% – 1% + 8% 24 141
Stor-Malmö + 2% + 5% + 10% 23 270

Statistiken baseras på försäljningen av 22 882 bostadsrätter under maj 2015 – juli 2015. Tremånaderssiffran är en jämförelse med februari 2015 – april 2015, tolvmånaderssiffran med maj 2014 – juli 2014 och enmånadssiffran jämförs med april 2015 – juni 2015. Medelpriset baseras på den senaste månadens försäljningar.

Prisstatistik VILLOR, juli 2015

VILLOR 1 mån 3 mån 12 mån Medelpris
Riket ± 0% + 2% + 10% 2 075 000
Stor-Stockholm ± 0% + 3% + 17% 4 271 000
Stor-Göteborg ± 0% + 2% + 14% 3 723 000
Stor-Malmö ± 0% + 3% + 9% 3 156 000

Statistiken baseras på försäljningen av 13 250 villor under maj 2015 – juli 2015. Tremånaderssiffran är en jämförelse med februari 2015 – april 2015, tolvmånaderssiffran med maj 2014 – juli 2014 och enmånadssiffran jämförs med april 2015 – juni 2015.

Prisutvecklingen för villor baseras på K/T-talet (Köpesumman/Taxeringsvärdet). Medelpriset baseras på den senaste månadens försäljningar.

Prisstatistik Fritidshus

FRITIDSHUS 12 mån Medelpris
Riket + 8% 1 572 000

Statistiken baseras på försäljningen av 8 055 fritidshus mellan augusti 2014 och juli 2015. Utvecklingen jämförs med föregående 12-månadersperiod.

 

Kommentar till Svensk Mäklarstatistik: Bostadsmarknaden kraftsamlar inför hösten

Under sommaren tror många att stiltje råder på bostadsmarknaden och visst blir det en nedgång i utbudet, men de bostäder som kommer ut på marknaden möter ofta stort intresse. Det kombinerat med ett ”omväxlande” väder bidrog till att försäljningen slog rekord även i juli. Genomsnittspriset på bostadsrätter minskade dock med 3 procent under sommaren, trots att priserna fortsätter stiga i 16 av 21 län. Villapriserna fortsätter uppåt och visar en ökning på 2 procent under sommaren. Bostadsrättsmarknaden i Stockholms innerstad tar semester i större grad än landet i övrigt, vilket även denna sommar syns i statistiken. Bostadspriserna stiger fortfarande både i Stockholm och generellt, enligt Svensk Fastighetsförmedlings VD Håkan Hellström.

Årets första halvår bjöd på rejäla prisuppgångar i nästan hela landet på både bostadsrätter och villor. Ökningstakten har dock avtagit något under sommaren. Detta är normalt och syns i siffrorna varje år. Förklaringen är de, relativt sett, mindre aktiviteterna i Stockholms innerstad under semesterperioden. Den senaste tremånadersperioden har priserna på en genomsnittlig bostadsrätt i landet därför sjunkit med 3 procent. Villapriserna har däremot stigit med 2 procent. Sett till det senaste året har priserna ökat rejält, på bostadsrätter med 14 procent och på villor med 10 procent.

– Tvärt emot den allmänna bilden så är det många som väljer att byta boende under och direkt efter sommaren. Det är speciellt studenter och familjer som ska byta bostadsort som är aktiva under semesterperioden. På högskoleorterna ser man ofta en extra prisuppgång på studentlägenheter och små bostadsrätter under sommaren. I år har utbudet varit historiskt litet. Inom bara någon vecka kommer utbudet troligen att vara det största på hela året eftersom många som ska sälja väljer att göra det nu efter semestern, säger Svensk Fastighetsförmedlings VD Håkan Hellström.

Stockholm drar ned rikssiffrorna under sommaren
Under den senaste tremånadersperioden har priset på en genomsnittlig bostadsrätt i riket minskat med 3 procent. Den senaste tolvmånadersperioden visar dock en ökning på hela 14 procent. Allra mest stiger priserna i Västernorrland och Gotland, 45 respektive 44 procent. Nästan hälften, 10 av 21 län, har prisuppgångar på över 20 procent.

En genomsnittlig kvadratmeter kostar idag 32 800 kronor och allra dyrast är det föga förvånande i Stockholms län där en kvadratmeter går loss på 50 500 kronor. Billigast är bostadsrätterna i Blekinge län, där kostar en kvadratmeter 12 500 kronor. Ser man till storstädernas centrala delar är även här Stockholm i särklass. En kvadratmeter kostar där 86 600 kronor. I centrala Göteborg får man betala 54 100 kronor och i centrala Malmö 24 100 kronor.

Villapriserna stiger i hela landet
Trots semestertider har landets villapriser fortsatt att stiga. Den senaste tremånadersperioden var ökningen 2 procent. Sett till det senaste året har priserna ökat med 10 procent och allra mest har de gått upp i Gotlands län. Ökningen där är hela 22 procent. Totalt tio län visar på prisuppgångar över riksgenomsnittet, vilket visar att det inte enbart är storstäderna som bidrar till den positiva prisutvecklingen.

De billigaste villorna hittar man i Värmland, Kalmar och Västernorrlands län. I de länen kostar en genomsnittlig villa under 1,4 miljoner kronor. Dyrast är de i Stockholms län där man i snitt betalar över 5 miljoner kronor för en villa.

– Det är oförändrat full fart på bostadsmarknaden och pris- och antalsrekord duggar tätt i våra bobutiker. Tempot i affärerna har minskat en aning sedan vårens planer på ett amorteringskrav skjutits upp. Ett lägre tempo är positivt för såväl köpare, säljare och fastighetsmäklare. Mäklaren vill genomföra ett seriöst försäljningsarbete med visning, budgivning och allt annat som hör till för att alla ska känna att man gör en trygg affär på marknadsmässiga villkor, säger Svensk Fastighetsförmedlings VD Håkan Hellström.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...