Behovet av bostäder för unga är fortsatt stort och kommer att öka de kommande åren. Uppsalahem öronmärker därför ytterligare 40 lägenheter för ungdomar i befintliga bostadsområden 2012. Dessutom blir cirka 100 ungdomslägenheter i nyproduktion inflyttningsklara under 2013, vilket gör att Uppsalahem mer än fördubblar antalet ungdomsbostäder.
Idag är runt 120 lägenheter hos Uppsalahem öronmärkta för ungdomar under 27 år, men de kommande åren kommer antalet mer än fördubblas. En lägenhet som öronmärks för unga ska ha relativt låg hyresnivå, ha goda kommunikationer till centrum och väljas ur det befintliga fastighetsbeståndet. Den som söker måste vara under 27 år och en ungdomslägenhet kan också sökas av de som studerar och uppfyller ålderskravet.
– Bostadsmarknaden är tuff att ta sin in på och därför ökar Uppsalahem målmedvetet antalet ungdomsbostäder. Uppsalahems förhoppning är att fler unga snabbare kan få en egen lägenhet utan stort sparkapital eller kontakter, säger Fredrik Holm, fastighetschef på Uppsalahem.
Utökad nyproduktion för unga och studenter
2012 vill Uppsalahem också påbörja bygget av cirka 400 bostäder för unga/studenter i Blåsenhus, på Döbelnsgatan och i Rosendahl. Under 2013 blir 100 ungdoms-bostäder inflyttningsklara på Kastanjegatan i Sala backe och i Två Torn i Luthagen.
– Jag vill påminna alla 16-åringar i Uppsala att ställa sig i vår bostadskö redan idag. Då har man en bra kötid att utgå ifrån den dagen man vill flytta hemifrån, säger Linda Ryttlefors, kommunikationschef på Uppsalahem.
För mer information kontakta
Fredrik Holm, fastighetschef Uppsalahem, 0730-77 43 88
Linda Ryttlefors, kommunikationschef, Uppsalahem, 0730-48 89 59
