Twill från Formica Group är ett nytt mönster baserat på flerfärgsväv som förstärks av den prisbelönta ytan Plex™, vilket ger designers möjlighet att skapa såväl varma och personliga som spännande och stimulerande miljöer.
– I en allt mer abstrakt och teknikbaserad vardag finns en stark längtan efter autenticitet och en återgång till enkla och rena material, såsom det naturliga i trä, den råa karaktären av cement, den svala touchen av linnetyger, naturligt vackra jeanstyg och metallens robusthet, säger Eva Hoernisch, designchef Europa, Formica Group.
Det nya mönstret Twill är en uppdaterad tolkning av flerfärgsväv med en subtil randeffekt, vilket symboliserar återgången till det fundamentala och material som ger en känsla av äkthet. Mönstret förstärks av ytan Plex™ som återger känslan hos twilltyg och skapar ett djup i dekoren.
Med kontrasten och de taktila egenskaperna finns det flera användningsområden för Twill. I kontorsmiljöer kan det användas för att avskilja ett konferensrum från det övriga kontoret, i butiksmiljöer för att framhäva utvalda displayer och inom sjukvården kan materialets rogivande färger och mönster bidra till att skapa lugn och minska stress.
Twill med ytan Plex™ finns i fyra färgställningar: Neutral, Sarum, Graphite och Denim. Att Denim Twill är en del av det nya Formica® Collection-sortimentet har sin grund i den förutspådda trenden inspirerad av jeanstyg som förväntas bli stor under 2016.
– Då och då blir jeanstyg en trend inom modevärlden. Jeanstyg är allmänt tilltalande, oavsett användningsområde. När vi skapade Denim Twill användes faktiskt ett par blåjeans för att hitta den bästa färgmatchningen. I tider där mode allt mer inspirerar inredning, kunde lanseringen av Denim Twill inte vara mer läglig, säger Eva Hoernisch.
Twill representerar fyra av de 113 dekorer som är en del av nya Formica® Collection som lanserades i maj. Nu erbjuder Formica Group över 600 dekorativa laminatlösningar och fortsätter därmed att förnya och vara ledande på marknaden för dekorativa ytalternativ. Med sina premiumprodukter ger de arkitekter, inredare och tillverkare det stöd de behöver för att skapa enastående design.
Formica Group (www.formica.com) är en globalt verksam koncern. I Europa har Formica Group tillverkningsanläggningar i North Shields och Newton Aycliffe i Storbritannien, Valencia i Spanien samt Kolho i Finland.
