Köpcentrumet omfattar 25 889 kvadratmeter med 1 500 parkeringsplatser. Nova Lund köpcentrum, uppfört 2002, är ett av Sveriges bäst presterande regionala köpcentrum med en mycket attraktiv blandning av butiker. Det är väletablerat i Lund med en stark hyresgästmix innehållande butiker som H&M, Clas Ohlson, KappAhl, Lindex, Stadium och Intersport. Efter förvärvet av Nova Lund uppgår TH Real Estates nordiska förvaltningsportfölj till fyra köpcentrum, fyra volymhandelsparker och en kontorsfastighet. TH Real Estates rådgivare i affären har varit Linklaters och PwC. Unibail Rodamcos rådgivare har varit Cushman & Wakefield, Catella och Vinge.
“Förvärvet av Nova Lund är ett unikt tillfälle för oss att få tillgång till ett mycket attraktivt och stabilt köpcentrum. Lund med omgivning har bland de starkaste köpkrafterna i Europa parallellt med en växande befolkning i regionen. I kombination med en välbalanserad butiksmix och modegrad kommer köpcentrumet att fortsätta dra fördel av den positiva detaljhandelsutvecklingen i Sverige”, säger Johan Åström, Head of Investment, Sverige, TH Real Estate.
“Detta markerar första steget i TIAA-CREF:s beslut att investera i den nordiska regionen, en marknad som identifierats som ett prioriterat investeringsmål inom dess europeiska strategi. Vi föredrar särskilt detaljhandelssektorn där vi förväntar oss en god försäljningstillväxt, driven av en ökad befolkning, stort konsumentförtroende och stabil ekonomi. TIAA-CREF:s intentioner är att vara en långsiktig investerare i regionen och som vill ingå strategiska samarbeten längs vägen” tillägger David Turner, Head of TIAA European Investment, TH Real Estate.
