Peter Isacsson ny chef för Knauf Insulation Norden

av Anders Enquist

 

aaa– Jag vet att Knauf Insulation har en roll att fylla på marknaden. Vi har miljösmarta produkter som bidrar positivt till miljön. Just miljöfrågor ligger mig varmt om hjärtat. Det är ett område jag tänker lägga mycket kraft och engagemang på för att utveckla ytterligare på Knauf Insulation, säger Peter Isacsson.

Peter Isacsson har en tydlig målsättning – Knauf Insualtion ska plocka andelar på den nordiska marknaden i premiumsegmentet för isolering. Isacsson kan bygg- och isoleringsbranschen, som han verkat inom i drygt 30 år. Han har bland annat jobbat för Isola-Platon, Yxhult och nu senast Rockwool.

– Det kommer vara en härlig utmaning att få bygga upp och utveckla den nordiska verksamheten inom Knauf Insulation. Norden har en stor potential för oss och vi har en stark koncern i ryggen. Dessutom har vi fantastiskt duktig personal och det är oerhört viktigt när man ska växa, säger Isacsson.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...