Sjöhem, www.sjohem.se, startade för mindre än ett år sedan och bygger på ett nytt sätt att söka en sjö- eller havsnära bostad – utifrån var köparen bor och hur långt han eller hon kan tänka sig att flytta/åka till sitt nya drömboende. Tanken är att få svenskarna att lyfta blicken och upptäcka sjö- och havsnära fastigheter även utanför klassiska områden som Västkusten och Stockholms skärgård, ofta till häpnadsväckande låga priser.
– De mest eftersökta objekten på Sveriges bostadssajter ligger alltid vid vatten, hav eller sjö. Enligt en SIFO-undersökning framtagen av Svensk Fastighetsförmedling är havsutsikt överlägsen etta när svenskarna listar sitt drömboende. Efterfrågan på sjö- och havsnära objekt runt om i landet är enorm och vi vill visa att det finns ett stort och bra utbud i många olika prisklasser, säger Niclas Larsson, vd Sjöhem.
Från och med idag visar i stort sett alla de stora, svenska mäklarfirmorna sina sjö- och havsnära objekt hos Sjöhem. Exempel är de rikstäckande kedjorna SkandiaMäklarna, Mäklarhuset, Fastighetsbyrån, Svensk Fastighetsförmedling och ERA. Några privata aktörer är Bielkhammar samt Askengren och fler är på väg in.
– Intresset från mäklarna har varit extremt stort och flera lyfter fram att det behövs ett nischat alternativ till Hemnet. Chansen att besökaren hittar till nya fantastiska platser vid vatten är större med vår tjänst då besökaren endast får upp sjö- och havsnära objekt samt inte väljer region utan söker inom vald radie från sin bostad, säger Mikael Asp, marknadschef och grundare av Sjöhem.
Bolagets uppstart och tillväxt har fram till dagens datum finansierats av grundarna Mikael Asp och Niclas Larsson. Efter en första finansieringsrunda står det nu klart att Almi Invest och Tillväxtkassan samt två privata aktörer går in med riskkapital. Grundarna kvarstår dock som majoritetsägare. Kapitalet ska primärt användas till expansion, till att börja med i Sverige men i framtiden även internationellt. Förutom samarbeten med mäklare arbetar Sjöhem även nära en rad kommuner som ser ett behov av att kommunicera med potentiella, nya kommuninvånare
som letar bostad.
– Vi försöker alltid vara relevanta och förenkla för konsumenten. Hemnet är fortfarande breddsajten där spekulanter hittar alla typer av bostäder men Sjöhem är ett nytt, bra och nischat komplement. En bostadssajt som hjälper de kunder som har en specifik önskan att bo nära vatten, säger Ulrika Lorentzi Marknadschef på Fastighetsbyrån.
